19 лютого в багатьох країнах відзначається Всесвітній день захисту морських ссавців або Всесвітній день китів , щоб нагадати нам , що навіть найсильніші і розумні тварини на землі потребують захисту . Саме до цієї події, Василівська районна бібліотека для дітей , презентує виставку-розповідь «Дивовижні та розумні», яка експонується в читальному залі бібліотеки.
Цей День був заснований у 1986 році, коли набрав чинності мораторій на китовий промисел, введений Міжнародної китової комісією. Мораторій діє і понині і означає, що в усьому світі полювання на китів, а також торгівля китовим м'ясом заборонені. Але, на жаль, чисельність популяцій практично всіх видів великих китів як і раніше залишається дуже низькою, а деякі види досі перебувають на межі зникнення.
Людям відома ціла плеяда видів найблагородніших тварин, гордо званих китами. Горбачі, сині кити, білухи, кашалоти, полосатики - всіх їх не перерахуєш. Кожен з нині існуючих видів представляє величезну цінність, так як є, перш за все, складовою частиною природи. Багато видів цих тварин занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи.
Для України цей день має важливе значення, оскільки в Чорному і Азовському морях живуть популяції дельфінів - це види дельфінів афаліна й білобочка, а також азовка (морська свиня). Усі три види занесено до Червоної книги України, а також до Міжнародного Червоного списку.
Ось декілька цікавих фактів з життя цих ссавців.
От кити, наприклад, мають маленькі очі, що здатні витримувати високий тиск під час занурення на великі глибини. З очей китів виділяються великі і жирні сльози, завдяки яким тварина краще бачить у воді. А ще сльози — надійний захист очей від дії солі.
З усіх видів китів касатка — найшвидша. Лише за одну годину вона може пропливти 56 км.
Синій кит є найбільшою твариною на планеті! Довжина самки, яка, до речі, завжди більша за самця, іноді сягає 30-ти м, а вага — більше 100 т.
Сині кити можуть жити стільки ж, як і люди, та за ними дуже важко прослідкувати.
Дельфіни живуть від 40 до 50 років. Найбільш сенсаційним відкриттям стало те, що кожен дельфін від народження має своє ім’я, за яким його розрізняють «друзі». А довів це такий експеримент: на записаний свист-сигнал (дельфіни спілкуються за допомогою звуків і жестів), що, на думку дослідників, означав ім’я дельфіна, відзивалася одна і та ж тварина.
«Дельфіни — наші брати», — говорять народи Далекого Сходу. І вони абсолютно праві. Дельфіни настільки розумні, що їх навіть вчать виявляти міни на морському дні та ворожих розвідників. Проте людство дедалі більше розуміє, що ці милі істоти з чарівною посмішкою мають працювати поряд з нами для мирних цілей. Дельфін став справжнім символом дружби, безмежної доброти і радості , а кит є прекрасним символом життя в морі, великий і потужний, але в той же час вельми беззахисний. І про це важливо пам'ятати ...
19 лютого - не єдиний день, коли світова спільнота звертає свою увагу на проблеми китів та інших морських мешканців.
23 липня у всьому світі відзначається Всесвітній день китів та дельфінів. Давайте приєднаємося до числа святкуючих Всесвітній день захисту морських ссавців!
У нашій бібліотеці ти зможеш знайти не тільки науково-популярні, а і художні книжки про китів.
|