« Козаку найперше – воля,
козаку найперше – честь»
1 розділ. «Журавлиний ключ Покрови».
«У козаків як людей військових певні святі і свята користувалися особливою повагою, а саме Покрова Богородиці . На честь Покрови пресвятої Богородиці завжди влаштовували церкву в Січі; це свято мало для козаків подвійне значення: під покровом Богоматері запорожці не боялися ні ворожого вогню, ні грізної стихії, ні морської бурі під покровом Пріснодіви вони залишалися нежонатими і свято виконували головний девіз свого життя - захист православної віри».
(Яворницький Д. І. Історія запорозьких козаків).
2 розділ. «Козацтво - золотий вік України»
Цей розділ представлений популярною літературою, яка надає читачам найбільш повну й докладну інформацію з історії України періоду розвитку та становлення козацтва.
3 розділ. «Республіка вільних людей»
Сеч являла собою укріплення, усередині якого стояли церква, господарські будівлі і житлові приміщення - курені.
Історики налічують вісім Січей: Томаківську, Базавлуцьку, Микитинську, Чортомлицьку, Кам'янську, Олешківську, Нову і Задунайську. В різні часи вони розташовувалися в різних місцях України і проіснували майже два з половиною століття. Остання - Задунайська Січ розпалася в 1823 році.
Хортиця - колиска українського козацтва, місце першої Запорізької січі.
На цьому острові, що ні урочище, то легенда, що ні скеля, то героїчна подія, що ні криниця, то переказ. У кінці XV - початку XVI століття Хортиця стала центром запорізького козацтва. Існує версія, що на Хортиці розташовувалася перша Запорізька Січ. Її будівництво пов'язують з відомим шляхтичем Дмитром Вишневецьким. За часів Богдана Хмельницького на Хортиці збиралися козацькі загони для боротьби з поляками. Вся подальша історія острова багата подіями, а також тісно пов'язана з запорізьким козацтвом.
4 розділ. «Лицарі булави та кошеві Запорізької Січі»
Славна добрими і героїчними традиціями українська земля. Її сини – запорізькі козаки навіки увійшли до скарбниці пам’яті українського народу. Слава про волелюбних козаків – запорожців линула широким світом.
Розділ виставки представлений ілюстровними видання сучасних українських істориків, які створюють багатогранні цікаві портрети найвідоміших козацьких обранців.
5 розділ. «Як козаки…»
Є чимало схвильованих слів про козаків гармашів, що просто вражали влучністю пострілів, і про інженерів-фортиф
6 розділ «Козаччина в художньому слові»
Цей розділ представляє художні твори що переносять читача у славне минуле козацтва, його життя і подвиги, побут і звичаї. Про козаків укра
Запрошуємо вас у часи, коли виникло козацтво!